Mama MIA: Sănătatea ca o bijuterie moștenită. Un eveniment despre ceea ce primim, dar mai ales despre ce alegem să construim mai departe
Nu pornim cu toții de la același punct. Moștenim predispoziții, istorii de familie, tipare emoționale, obiceiuri și vulnerabilități. Dar sănătatea nu este o sentință, este felul în care alegem să ducem mai departe ceea ce am primit.
Evenimentul Mama MIA: Sănătatea ca o bijuterie moștenită aduce în prim-plan exact acest spațiu dintre moștenire și alegere. Pentru că, dincolo de genetică, există un teritoriu în care intervenim zilnic: cum gândim, cum gestionăm stresul, cum ne hrănim și cât de atent ne ascultăm corpul.
Pe 10 mai, de la ora 11:00, la Teatrul Elisabeta din București, peste 200 de femei sunt invitate să înțeleagă cum sănătatea se construiește în timp, pornind de la ceea ce am moștenit, dar fiind modelată constant de deciziile noastre. Vor primi o perspectivă integrată asupra sănătății feminine, alături de specialiști din domenii esențiale: psihoterapie, nutriție, gastroenterologie, ginecologie, cardiologie și dermatologie. Împreună, aceștia conturează imaginea completă a unui adevăr simplu: nu putem schimba tot ce am primit, dar putem influența profund felul în care aceste lucruri se exprimă în viața noastră.
Vor urca pe scenă: psih. Petronele Rotar, dr. Ștefan Busnatu, medic cardiolog, dr. Iulia Roșu, medic dermatolog, dr. Roxana Voica, medic gastroenterolog, dr. Anca Panaitescu, medic ginecolog, prof. Dan Vodnar, cercetător în gastronomie moleculară. În cadrul evenimentului, vom afla:
-
cum tiparele emoționale moștenite se transformă, în timp, în manifestări fizice
-
felul în care alimentația poate amplifica sau reduce predispozițiile către inflamație și dezechilibru
-
rolul digestiei în modul în care corpul procesează nu doar nutrienți, ci și vulnerabilități
-
echilibrul hormonal și sănătatea intimă, dincolo de ideea de „normal” preluată din generațiile anterioare
-
prevenția cardiovasculară, în contextul stresului și al ritmului de viață actual
-
pielea ca indicator vizibil al unor procese interne mai profunde
„Moștenim mai mult decât gene. Moștenim ritmuri, reacții, feluri de a avea grijă sau de a ignora. Mama MIA este despre momentul în care devii conștientă de ele și alegi ce păstrezi și ce schimbi”.
Evenimentul se adresează femeilor care își doresc să iasă din ideea de „așa sunt eu” sau „așa e în familie” și să înțeleagă ce pot influența concret în propria sănătate. Pentru că prevenția reală începe atunci când conștientizezi că ai un rol activ în povestea corpului tău.
Detalii eveniment:
Mama MIA: Sănătatea ca o bijuterie moștenită, 10 mai 2026, ora 11, Teatrul Elisabeta București
Biletele sunt disponibile online aici.
*Mama MIA: Sănătatea ca o bijuterie moștenită este eveniment organizat sub umbrela MIA Ambasadoare de prevenție, hub de sănătate pentru femei. Aducem medicina mai aproape de femei, construim un spațiu sigur pentru întrebări și decizii informate și credem că prevenția chiar poate schimba povestea. MIA vine de la Mă Iubesc (de) Azi și Ambasadoare de prevenție de la ideea că fiecare femeie poate duce mai departe informația despre sănătate pe care o află în comunitatea ei, indiferent de cât de mică sau mare este.