CItesti acum
Site-ul oficial al Festivalului Enescu a fost ținta unui atac informatic

Site-ul oficial al Festivalului Enescu a fost ținta unui atac informatic

Dragi iubitori ai Festivalului Enescu,

Ne pare extrem de rău că suntem în situația de a trebui să vă spunem că site-ul nostru, www.festivalenescu.ro, nu poate fi accesat tocmai în aceste zile premergătoare începerii ediției din acest an a Festivalului, deoarece a fost ținta unui atac informatic.

Lucrăm în continuu pentru relansarea site-ului. Sperăm să reușim să o facem cât de curând, înainte de data 2 septembrie.

Până atunci, programul poate fi văzut pe site-ul www.eventim.ro, de unde încă mai pot fi cumpărate bilete, la concertele la care mai sunt locuri.

De asemenea, vom publica atât programul, cât și informații utile pe pagina de Facebook, pe care vă rugăm să o urmăriți îndeaproape.

Ne cerem scuze pentru această situație și sperăm să trecem împreună peste ea cu bine și cât mai repede!

Echipa Festivalului Enescu

 

Programul Festivalului Enescu este acesta:

Sâmbătă, 2.09, ora 19.30, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

CORUL DE COPII RADIO

Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNER

Dirijorul Corului de Copii: VOICU POPESCU

Director Multimedia: CARMEN LIDIA VIDU

Pregătire muzicală: TIBERIU SOARE

 

Program: Enescu – „Oedipeˮ

„Ceea ce pot afirma cu certitudine este că, dintre toate compozițiile mele, Oedip îmi este cea mai dragă.” (George Enescu, citat în volumul George Enescu. Omagiu cu prilejul aniversării a 100 de ani de la naștere)

Distribuția:

Oedipe – PAUL GAY (bariton)

Tiresias – Sir WILLARD WHITE (bas)

Creon – CHRISTOPHER PURVES (bariton)

Păstorul – GRAHAM CLARK (tenor)

Marele Preot – MISCHA SCHELOMIANSKI (bas)

Phorbas – IN SUNG SIM (bas)

Străjerul/Bătrânul – MAXIM MIKHAILOV (bas)

Teseu – BORIS PINKHASOVICH (bariton)

Laios – MARIUS VLAD BUDOIU (tenor)

Iocasta – RUXANDRA DONOSE (mezzosoprană)

Sfinxul – ILDIKÓ KOMLÓSI (mezzosoprană)

Antigona – GABRIELA IŞTOC (soprană)

Meropa – Dame FELICITY PALMER (mezzosoprană)

 

Duminică, 3.09, ora 19.30, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI

Solist: CHRISTIAN TETZLAFF – vioară

 

Program:

Wagner  Preludiu la actul al III-lea al operei „Tristan și Isoldaˮ

Berg – Concertul pentru vioară şi orchestră (1935)

Șostakovici  Simfonia a XI-a în sol minor op. 103 (Anul 1905)

 

Luni, 4.09, ora 20.00, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

CORUL ACADEMIC RADIO

Dirijor: MIKHAIL PLETNEV

Dirijorul corului: CIPRIAN ȚUȚU

Solist: NIKOLAI LUGANSKY – pian

 

Program:

Enescu – Poemul simfonic „Isis” (1923, orchestrat de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului)

„Poemul Isis este o lucrare misterioasă, impregnată de efluvii oedipiene, dar și de un inconfundabil aer tristanesc, și – fără a fi câtuși de puțin un portret muzical – conține probabil un omagiu […] al autorului pentru ființa pe care a iubit-o cel mai mult în viața aceasta.” (Pascal Bentoiu, Breviar Enescian)

Prokofiev – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în Do major op. 26 (1921)

Prokofiev  Simfonia a VI-a în mi bemol minor op. 111

 

Marți, 5.09, ora 20.00, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

Dirijor: HORIA ANDREESCU

Solist: VADIM REPIN – vioară

 

Program:

Ginastera – Suita de balet „Estancia”. Patru dansuri op. 8a (1941)

Enescu – „Aria şi Scherzino” pentru vioară şi orchestră (1908-1909)

Aria şi Scherzino au fost tipărite pentru prima dată în anul 2005, la inițiativa lui Sherban Lupu, violonist român stabilit în Statele Unite ale Americii. Cele șase caiete editate cu această ocazie conțin piese din anii de tinerețe ai compozitorului, ale căror manuscrise se află în arhiva Muzeului „George Enescu” din București.

Sir James MacMillan – Concertul pentru vioară şi orchestră (2009) (primă audiție românească)

Ceaikovski  Simfonia a V-a în mi minor op. 64 (1888)

 

Miercuri, 6.09, ora 20.00, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijor: DOMINGO HINDOYAN

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

 

Program:

Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian și orchestră în Do major op. 15

Solist: SERGIO TIEMPO – pian

Beethoven  Simfonia a IX-a în re minor op. 125

 

Soliști:

ANNA SAMUIL (soprană)

ROXANA CONSTANTINESCU (mezzosoprană)

STEFAN VINKE (tenor)

DANIEL BOAZ (bariton)

 

Joi, 7.09, ora 19.30, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: MANFRED HONECK

Solist: MATTHIAS GOERNE (bariton)

 

Program:

Dvořák– Fantezie pe teme din opera „Rusalka” (aranjament de Manfred Honeck/Thomas Ille) Mahler –7 lieduri din ciclul „Des Knaben Wunderhorn” (Cornul fermecat al băiatului) (Rheinlegendchen, Wo die schönen Trompeten blasen, Das irdische Leben, Urlicht, Des Antonius von Padua Fischpredigt, Revelge, Der Tambourgsell )

Ceaikovski  Simfonia a VI-a în si minor op. 74 „Patetica”

 

Vineri, 8.09, ora 19.30, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: MANFRED HONECK

Solist: ANNE-SOPHIE MUTTER – vioară

 

Program:

Enescu  Uvertura de concert pe teme în caracter popular românesc în La major op. 32 (1948)

„Între cele două sintagme sonore care marchează începutul şi finalul Uverturii de concert op. 32 de George Enescu, […] se naşte, se transformă şi se angajează pe drumul spre veşnicie o lume sonoră stranie, complexă şi, în egală măsură, paradoxală.” (Constantin Secară, în studiul „Uvertura de concert op. 32 de George Enescu, de la caracterul popular românesc la sinteza limbajului muzical enescian”)

Dvořák – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor op. 53

Mahler  Simfonia I în Re major

 

Sâmbătă, 9.09, ora 19.30, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

MÜNCHNER PHILHARMONIKER

Dirijor: VALERY GERGIEV

Citeste si

Solist: DANIIL TRIFONOV – pian

 

Program:

Rahmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18

Bruckner  Simfonia a IV-a în Mi bemol major „Romantica” (WAB 104)

 

Duminică, 10.09, ora 19.30, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

MÜNCHNER PHILHARMONIKER

Dirijor: VALERY GERGIEV

Solist: ANDREI IONIȚĂ – violoncel (Câștigător al Concursului Internațional Ceaikovski, 2015)

 

Program:

Enescu  Simfonia I în Mi bemol major op. 13 (1905)

„Simfonia în Mi bemol este un uriaș strigăt de bucurie, fără a fi nicidecum o lucrare juvenilă. […] E o aspirație continuă către un ideal de frumusețe, lumină și adevăr, aproape o răbdare metafizică.” (Pascal Bentoiu, Capodopere enesciene)

Saint-Saëns – Concertul nr. 1 pentru violoncel și orchestră în la minor op. 33

Rimski-Korsakov – Suita simfonică „Scheherazade” op. 35

 

Luni, 11.09, ora 20.00, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Dirijor: CHARLES DUTOIT

Solist: FRANK PETER ZIMMERMANN– vioară

 

Program:

Ravel – „Pavane pour une infante défunte” (1910)

Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 61

Stravinski – „Petruşka”. Balet burlesc în patru scene (Petrecere de Lăsata Secului, Camera lui Petrușka, Camera Maurului, Petrecere de Lăsata Secului seara) (versiunea 1911)

 

Marți, 12.09, ora 20.00, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Dirijor: CHARLES DUTOIT

Solistă: MARTHA ARGERICH – pian

 

Program:

Enescu – Rapsodia Română nr. 1 în La major op. 11 nr. 1 (1901)

„Rapsodia nr. 1, prin exuberanța ritmurilor de dans şi strălucirea coloritului ei orchestral, este în mod clar o imagine muzicală a unei petreceri populare”. (Zeno Vancea, „Intonații populare românești în muzica lui George Enescu”, în Revista Muzica)

Ravel – Concertul pentru pian și orchestră în Sol major

Debussy – „Marea” (Trei schițe simfonice: Din zori până la amiază pe mare, Jocul valurilor, Dialogul vântului cu marea)

Ravel  Bolero

 

Miercuri, 13.09, ora 20.00, SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO

CORUL ACADEMIC RADIO

Dirijor: LAWRENCE FOSTER

Dirijorul Corului: CIPRIAN ȚUȚU

Director multimedia: CARMEN LIDIA VIDU

 

Program: Hindemith – Opera „Mathis der Maler” (versiune concertantă)

 

Distribuție:

Albrecht von Brandenburg – TORSTEN KERL (tenor)

Mathis – LESTER LYNCH (bariton)

 

 

 

Care este reactia ta?
Frumos
0
În regulă
0
Jucăuș
0
Se poate si mai bine
0
Vezi comentarii (0)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

La inceputul paginii